Jak vybrat správný typ schodiště do srubu nebo roubenky?

4. 6. 2021

“Schodiště je srdcem domu” říká náš Tom. Jaké typy existují, jaké se hodí více do srubu a jaké naopak do roubenek? A co vypovídá o majiteli domu?

Na úvod - jaké typy dřevěných schodišť vlastně existují?

V první řadě schodiště rozdělujeme podle toho, z čeho jsou vyrobené – do kanadských srubů dáváme nejčastěji to z půlkmenů, anebo, pokud chcete, aby bylo co nejvzdušnější, tak z hranolů. Do roubenek zase vybíráme mezi schodištěm z hranolů nebo silnějších prken. A potom je samozřejmě otázkou, jaké bude mít tvar – můžete mít jednoduché, lomené nebo točité – to je nejkomplikovanější, ale také nejkrásnější, je to vrchol tesařského umění!

Jak vybrat správný typ schodiště?

Musíte si zodpovědět několik otázek. Kolik pro schodiště máte prostoru? Jaké chcete použít dřevo? Chcete ho spíše jednoduché a vzdušné, nebo robustní a zdobené? A potom samozřejmě, jaký máte rozpočet?

Pro nás je pak rozhodující přání zákazníka a to, aby to srubu a konkrétní místnosti slušelo a jako celek to spolu ladilo. K estetice se ještě dostaneme, ale stejně jako celá stavba, tak i schodiště má své meze a pravidla.

Délka a šířka stupňů, výška schodů, zábradlí a podobně. “Těch se u nás stoprocentně držíme a proto třeba nikdy neuděláme schodiště bez zábradlí. Bezpečnost je pro nás priorita v té kompromisy neděláme.” říká Tomáš Hurych, zakladatel firmy Sruby od Toma.

Jak vybrat to nejhezčí schodiště?

Většina lidí na něj pohlíží samostatně a berou ho jako kus nábytku, funkční věc. Ale je důležité na schodiště pohlížet optikou celé místnosti. Uvidíte na něj z každého koutu, takže kromě funkčnosti musí být i hezké a ladící s celým domem a interiérem. Musí vás ohromit a okouzlit. A také nejvíc ze všeho vypovídá o majiteli.

Dříve totiž o tom, kdo v domě bydlí, nejvíce vypovídaly štíty a fasády. Ale dnes se lidé spíše uzavírají do sebe, dovnitř a nechtějí nic dávat na odiv, takže jsou těmi dominantami domu schodiště a kamna. Schodiště jako srdce a kamna, která to srdce rozehřejí.

Poznáte podle nich, jaký je majitel – jestli je honosný, se smyslem pro detail, nebo spíše praktický a minimalistický, precizní, nebo jestli jednoduše šetřil.

Honosné schodiště je hodně složité, točité, z půlkmenů. Jde na něm vidět obrovský kus tradiční ruční práce a poctivého řemesla. Tak jak se schodiště stavěla dřív a co už se dnes moc nedělá, protože se to zapomnělo. Je vyladěné do posledního detailu, takže máte potřebu po něm chodit nahoru a dolů, koukat na propletené větve v zábradlí a pozorovat prasklinu na středovém kmeni.

Ta mimochodem musí být vždycky umístěná tak, aby vynikla a byla patrná na první pohled. To je ale také známka umění, protože ve chvíli, kdy schodiště stavíte a středový kmen pokládáte, tak na něm ještě žádná prasklina není. Ta se objeví až po několika měsících, co se v domě žije a je tam tak stálá teplota a vlhkost.

Takové schodiště vás ohromí na první pohled, to poznáte, když ho uvidíte.

Specialitou je pak schodiště napíchané ve kmeni

Je točité, stojí volně v prostoru a jednotlivé stupně jsou napíchané do středového kmene. Není tady žádná spodní opora v podobě schodnic, ani nejsou stupně ukotvené ve zdi. A aby bylo stoprocentně stabilní, je potřeba středový kmen zajistit dole, třeba zalitím do podlahy, a potom se ještě nahoře chytí k ukotvenému stropnímu trámu.

Kdyby tam nebyl, tak je potřeba první nebo desátý stupeň ukotvit do stěny. Tohle je opravdu kuriozita a vrchol tesařiny. Je to totiž extrémně náročné na vymyšlení a na práci, protože musíte i počítat s přenášením váhy zleva doprava, jak po schodišti stoupáte vzhůru. Ale výsledek vždycky stojí za to.

O tom, jaké schodiště chcete, musíte mít jasno ve chvíli, kdy se chystá projektová dokumentace

Je potřeba si rozmyslet, jaký typ schodiště chcete a potřebujete vzhledem k dispozicím domu. Na jednoduché schodiště potřebujete prostor o šířce 90 cm, na lomené už přibližně 130 cm a na točité průměr kolem 240 cm. S tím už je potřeba v projektu počítat a přizpůsobit ho vašim představám.

Máte zájem o výrobu dřevěného schodiště? Napište nám, rádi se s vámi domluvíme