Srubové domy a sruby na klíč

Srubové domy a sruby na klíč

Sruby jsou dřevěné stavby z vodorovně kladených kmenů. Asi nejznámějším typem srubů jsou kanadské sruby, pro které je typické použití neopracovaných kmenů zbavených kůry (tzv. kulatiny).

Proč do toho jít s námi?

ZKUŠENOSTI

ZKUŠENOSTI

Máme tým zkušených tesařů

TRADICE

TRADICE

Používáme léty prověřené tradiční postupy

SPOLEHLIVOST

SPOLEHLIVOST

Poradíme, hledáme řešení a držíme slovo

FLEXIBILITA

FLEXIBILITA

Máme vlastní pilu a stavíme celoročně

Můžeme s jistotou říct, že jejich stavba je vrcholem umění mistrů tesařů, protože si žádá velkou přesnost a zručnost. Hlavně při opracování rohových spojů klád, které musejí být na milimetr přesné.

Díky tomu, že mezi kládami nejsou žádné mezery, stěny domu působí jako souvislý masiv. Neopracované kmeny se svými ohyby a tvarem navíc každé stěně dodávají jedinečný a neopakovatelný vzhled a charakter.

Můžete se tak spolehnout, že váš srub nebude jako žádný jiný.

Chci postavit srub

Malebný srub v obci Lom nedaleko Tábora

Jaké sruby stavíme?

Jaké si jen budete přát. Zakládáme si na osobním přístupu a každá stavba je pro nás výjimečná, ať už se jedná o malou srubovou chatu na víkendový odpočinek, nebo o velký a luxusní srubový dům na klíč pro trvalé bydlení celé rodiny. 

Máme několik modelových typů, od kterých se můžeme odrazit, nebo kterými se můžete inspirovat. Nejdůležitější jsou ale vaše potřeby a přání, a místo, kde bude srub stát.

Výhody bydlení ve srubu

Dřevěné sruby, a obecně domy ze dřeva, jsou dnes stále populárnější a to hned z několika důvodů. Mezi ty nejdůležitější patří nízká pořizovací cena, ekologičnost a dlouhá životnost přes sto let.

Dále díky zachování pevné vnější vrstvy kmenů (která se běžně odstraňuje) stěny ani při nízkých teplotách nepromrzají. Tato vrstva se také podílí na správné filtraci vzduchu kulatinou a vytváří tak ideální mikroklima uvnitř stavby – tedy v létě chlad a v zimě teplo

Zapomenout také můžete na suchý vzduch typický pro panelové domy a nebo naopak přílišnou vlhkost způsobenou plastovými okny. Díky dřevu, které dýchá, je bydlení ve srubu vhodné i pro astmatiky a alergiky.

Tepelně-izolační vlastnosti srubu

Dřevo má nízkou tepelnou vodivost, takže za horkých letních dnů uvnitř udrží příjemný chlad a v zimě se naopak rychle vytopí. Ohřívá se totiž nejprve samotný vzduch v místnosti, poté povrchová vrstva stěn a až později teplo absorbují samotné stěny. Sruby jsou tudíž vhodné i pro občasné využívání, například jako rekreační chalupy.

Vysychání a sesedání dřeva trvá až 3-6 let

Vysychání dřeva

Dřevěné klády, ze kterých sruby stavíme, během prvních 3–6 let života stavby vysychají a sesedají. Po vyschnutí se však už nehýbou. Sedání činí přibližně 6 %. Dřevo je přírodním materiálem, takže klády nebo trámy mohou praskat, čímž krásně a originálně dokreslí rustikální atmosféru domu.

Jak probíhá stavba srubu?

Ať už máte konkrétní představu, nebo o srubu zatím jen uvažujete, ozvěte se nám. Potkáme se na nezávazné schůzce, kde probereme vaše přání, představy a možnosti. Jakmile začnou mít představy konkrétnější obrysy, přichází ke slovu projektant, který dílo dokoná – zatím tedy jen na papíře.

Až na papíře bude přesně TO ono, u čeho se vám oči rozzáří nadšením, vrhneme se na praktické aspekty stavby. Když je všechno dojednáno, začínáme stavět. Nejdřív u nás ve výrobě, kde se odehrává to hlavní. Postavíme takzvaný skelet, což jsou nosné stěny a na nějaký ten pátek ho zatížíme, aby si do sebe trámy hezky sedly.

No a potom už se jede k vám - celý skelet rozebereme, naložíme, odvezeme na místo určení a zase znovu postavíme. Teď už to ale je rychlovka. Na závěr stěny zatížíme střechou, postavíme schodiště, vyřežeme otvory pro okna a dveře a váš srub snů je skoro hotov. 

Teď už ale ve skutečnosti! Taky už to vidíte?

Stavíme sruby dle tradičních postupů

Jak to děláme

Děláme rukama

Když to jde, dáváme přednost poctivé ruční práci

Se dřevem to umíme

A dokážeme tak skoro nemožné

Lpíme na tradicích

Používáme um a zkušenosti našich předků

Stačí vybalit kufry

Postavíme komplet stavbu na klíč, včetně nábytku

Chtěli byste srub? Napište nám, rádi ho pro vás vyrobíme