Roubenky a chalupy na klíč

Roubenky a chalupy na klíč

Roubené stavby, zvané také dřevěnice, se v našich končinách začaly objevovat už ve středověku a to jak na venkově, tak ve městech. Jejich výhodou byla nízká pořizovací cena, dobré tepelně-izolační vlastnosti a rychlá výstavba. K té byly používány ručně opracované dřevěné hraněné trámy, které se kladly vodorovně na sebe. Spáry mezi nimi byly utěsněny hliněným výmazem a na povrchu ošetřeny vápenným nátěrem.

Proč do toho jít s námi?

ZKUŠENOSTI

ZKUŠENOSTI

Máme tým zkušených tesařů

TRADICE

TRADICE

Používáme léty prověřené tradiční postupy

SPOLEHLIVOST

SPOLEHLIVOST

Poradíme, hledáme řešení a držíme slovo

FLEXIBILITA

FLEXIBILITA

Máme vlastní pilu a stavíme celoročně

Do dnešních dnů se toho vlastně mnoho nezměnilo. Jenom trámy se povětšinou opracovávají strojově a na závěrečné utěsnění spár používáme speciální tmel, který skvěle izoluje, je dostatečně pevný, ale zároveň pružný, a odolává UV záření, čímž prodlužuje životnost celé stavby.

Jaké roubenky stavíme?

Jaké si jen budete přát. Zakládáme si na osobním přístupu a každá stavba je pro nás výjimečná, ať už se jedná o malou tradiční roubenou chalupu na víkendový odpočinek, nebo o velkou moderní a luxusní roubenku na klíč pro trvalé bydlení celé rodiny.

Máme několik modelových typů, od kterých se můžeme odrazit, nebo kterými se můžete inspirovat. Nejdůležitější jsou ale vaše potřeby a přání, a místo, kde bude vaše vysněná roubenka stát.

Chci postavit roubenku

Roubenky z ručně opracovaných trámů

Specialitou naší firmy jsou tradiční roubenky z ručně opracovaných trámů. To znamená, že každý trám je pouze zbaven vnější vrstvy a do výsledného tvaru opracovávaný pěkně postaru – nejprve sekerou a poté hoblíkem. Na první pohled je tak na stěnách patrná struktura, plastičnost a stopa každého jednoho tahu mistra tesaře. 

Tento typ roubenek je samozřejmě značně náročný na výrobu, ale výsledek je natolik speciální, že si ho jednoduše zamilujete, stejně jako my. Prostě opravdová, ručně dělaná, tradiční roubenka. V České republice jich je velmi málo, takže hledáte-li něco opravu výjimečného, tento typ roubenky je přímo pro vás.

Výhody bydlení v roubence

Dřevěné roubenky a obecně domy ze dřeva jsou dnes stále populárnější a to hned z několika důvodů. Mezi ty nejdůležitější patří nízká pořizovací cena, ekologičnost a dlouhá životnost přes sto let.

Dále dřevo, jako přírodní materiál, který “dýchá”, přirozeným způsobem udržuje uvnitř stavby ideální vlhkost v rozmezí 30 až 55 %. Zapomenout tak můžete na suchý vzduch typický pro panelové domy a nebo naopak přílišnou vlhkost způsobenou plastovými okny.

Díky tomu je zároveň v roubence méně prachu, bakterií a virů, což je velmi zásadní pro děti i dospělé a bydlení v poloroubence je tak vhodné i pro astmatiky a alergiky.

Tepelně-izolační vlastnosti roubenky

Dřevo má nízkou tepelnou vodivost, takže za horkých letních dnů uvnitř udrží příjemný chlad a v zimě se naopak rychle vytopí. Ohřívá se totiž nejprve samotný vzduch v místnosti, poté povrchová vrstva stěn a až později teplo absorbují samotné stěny. Roubenky jsou tudíž vhodné i pro občasné využívání, například jako rekreační chaty.

Vysychání dřeva

Dřevěné trámy, ze kterých roubenky stavíme, během prvních 3–6 let života stavby vysychají a sesedají. Po vyschnutí se však už nehýbou. Sedání činí přibližně 6 %. Dřevo je přírodním materiálem, takže trámy mohou praskat, čímž krásně a originálně dokreslí rustikální atmosféru domu.

Jak probíhá stavba roubenky?

Ať už máte konkrétní představu, nebo o roubence zatím jen uvažujete, ozvěte se nám. Potkáme se na nezávazné schůzce, kde probereme vaše přání, představy a možnosti. Jakmile začnou mít představy konkrétnější obrysy, přichází ke slovu projektant, který dílo dokoná – zatím tedy jen na papíře.

Až na papíře bude přesně TO ono, u čeho se vám oči rozzáří nadšením, vrhneme se na praktické aspekty stavby. Když je všechno dojednáno, začínáme stavět. Nejdřív u nás ve výrobě, kde se odehrává to hlavní. Postavíme takzvaný skelet, což jsou nosné stěny a na nějaký ten pátek ho zatížíme, aby si do sebe trámy hezky sedly.

No a potom už se jede k vám – celý skelet rozebereme, naložíme, odvezeme na místo určení a zase znovu postavíme. Teď už je to ale rychlovka. Na závěr stěny zatížíme střechou, postavíme schodiště, vyřežeme otvory pro okna a dveře a vaše roubenka snů je skoro hotová.

Teď už ale ve skutečnosti! Taky už to vidíte?

Jak to děláme

Děláme rukama

Když to jde, dáváme přednost poctivé ruční práci

Lpíme na tradicích

Používáme um a zkušenosti našich předků

Se dřevem to umíme

A dokážeme tak skoro nemožné

Stačí vybalit kufry

Postavíme komplet stavbu na klíč, včetně nábytku

Chcete si nechat postavit roubenku na klíč? Napište nám, určitě se společně domluvíme