Poloroubenky

Napůl roubenka, napůl zděný dům - moderní i tradiční poloroubenky v sobě jednodušše kombinují výhody obojího, takže by neměly uniknout vaši pozornostli, jestliže se zrovna rozhodujete, jaký typ domu si postavíte. Mezi hlavní výhody stavby poloroubenky patří dlouhá životnost, nízká pořizovací cena a vnitřní mikroklima.

Proč do toho jít s námi?

ZKUŠENOSTI

ZKUŠENOSTI

Máme tým zkušených tesařů

TRADICE

TRADICE

Používáme léty prověřené tradiční postupy

SPOLEHLIVOST

SPOLEHLIVOST

Poradíme, hledáme řešení a držíme slovo

FLEXIBILITA

FLEXIBILITA

Máme vlastní pilu a stavíme celoročně

Poloroubenky se na našem území vyskytovaly poměrně hojně - obytné místnosti se vždy nacházely v roubené části, hlavně kvůli vynikajícím tepelně-izolačním vlastnostem dřeva. A do zděných či kamenných částí se umisťovaly chlévy a stáje.

Pro tyto části staveb dnes používáme nejčastěji moderní zdivo, opět z důvodu tepelně-izolačních, ale nebráníme se ani jiným, přírodnějším materiálům, které splní vaše představy a sny. V těchto prostorech pak typicky najdete garáže, technické místnosti, skladovací prostory, kotelny či koupelny. Tedy místnosti, které není nutné intenzivně vytápět a ve kterých netrávíte příliš času.

Oproti tomu obytné části domu, které zahrnují kuchyně, obývací pokoje, ložnice a pracovny, stavíme ověřeným tradičním postupem a výhradně z opracovaných trámů z masivu.

Výhody bydlení v poloroubence

Budete okouzleni nejen celkovým vzhledem a atmosférou, ale zamilujete si hlavně příjemné prostředí uvnitř domu. Dřevo totiž zaručuje správné proudění vzduchu a uchovává tak v obytných místnostech ideální vlhkost v rozmezí 30 až 55 %. Zapomenout tak můžete na suchý vzduch typický pro panelové domy a nebo naopak přílišnou vlhkost způsobenou plastovými okny. 

Díky tomu je zároveň v poloroubence méně prachu, bakterií a virů, což je velmi zásadní pro děti i dospělé a bydlení v poloroubence je tak vhodné i pro astmatiky a alergiky.

Tepelně-izolační vlastnosti poloroubenek

Dřevo má nízkou tepelnou vodivost, takže za horkých letních dnů uvnitř udrží příjemný chlad a v zimě se naopak rychle vytopí. Ohřívá se totiž nejprve samotný vzduch v místnosti, poté povrchová vrstva stěn a až později teplo absorbují samotné stěny. Poloroubenky jsou tudíž vhodné i pro občasné využívání, například jako rekreační chalupy.

Vysychání dřeva

Dřevěné trámy, ze kterých poloroubenky stavíme, během prvních 3–6 let života stavby vysychají a sesedají. Po vyschnutí se však už nehýbou. Sedání činí přibližně 6 %. Dřevo je přírodním materiálem, takže trámy mohou praskat, čímž krásně a originálně dokreslí rustikální atmosféru vaší poloroubenky.

Jak probíhá stavba poloroubenky?

Jak u nás probíhá stavba poloroubenky

Ať už máte konkrétní představu, nebo o poloroubence zatím jen uvažujete, ozvěte se nám. Potkáme se na nezávazné schůzce, kde probereme vaše přání, představy a možnosti. V podstatě všechny naše sruby i roubenky lze postavit také jako poloroubenky.

Jakmile začnou mít vaše představy konkrétnější obrysy, přichází ke slovu projektant, který dílo dokoná – zatím tedy jen na papíře. Až na papíře bude přesně TO ono, u čeho se vám oči rozzáří nadšením, vrhneme se na praktické aspekty stavby. Když je všechno dojednáno, začínáme stavět. Nejdřív u nás ve výrobě, kde se odehrává to hlavní. Postavíme takzvaný skelet, což jsou nosné stěny a na nějaký ten pátek ho zatížíme, aby si do sebe trámy hezky sedly.

A potom už se jede k vám – celý skelet rozebereme, naložíme, odvezeme na místo určení, zase znovu postavíme a spojíme se zděnou částí. Na závěr stěny zatížíme střechou, postavíme schodiště, vyřežeme otvory pro okna a dveře a vaše poloroubenka je skoro hotová.

Teď už ale ve skutečnosti! Taky už to vidíte?

Ozvěte se nám

Jak to děláme

Děláme rukama

Když to jde, dáváme přednost poctivé ruční práci

Se dřevem to umíme

A dokážeme tak skoro nemožné

Lpíme na tradicích

Používáme um a zkušenosti našich předků

Stačí vybalit kufry

Postavíme komplet stavbu na klíč, včetně nábytku

Zajímají vás bližší informace? Napište nám, rádi vám odpovíme